I april går vi till val i såväl välfärdsområdes- som kommunalval.
SAMS har tagit fram valteser inför valen för att lyfta frågor som är särskilt viktiga för våra målgrupper:
1. Tillgången till stöd och service får inte försvagas
Rätten till stöd och service får inte urholkas. För att personer med funktionsnedsättning ska kunna delta jämlikt i samhället behövs fungerande tjänster som främjar hälsa, välmående och jämlikhet. Att skära ner på stöd och service för personer med funktionsnedsättning leder i längden inte till besparingar – tvärtom skapar det högre kostnader för samhället och orsakar onödigt lidande.
2. Rätten till svenska – en fråga om jämlikhet
Alla har rätt att få service, stöd och information på sitt eget språk. Den svenskspråkiga minoriteten ska få likvärdig tillgång till vård, stöd och samhällstjänster på svenska. Språket får aldrig vara ett hinder för delaktighet och god livskvalitet.
3. Delaktighet och inflytande på riktigt
Personer med funktionsnedsättning ska ha en röst i beslut som berör dem – på lokal, regional och nationell nivå. Funktionshinderperspektivet ska vara en självklar del av all politik, i allt från utbildning och närmiljö till hälso- och sjukvård.